Strom

Detail záznamu
Číslo 41
Název Strom
Autor Antonín Lábr, František Kameník
InvestorPozemní stavby, Ústí nad Labem
Datace 1986
Adresa Černčice, Fügnerova 464
GPS50,3597; 13,8486
Umístění umístěno v exteriéru. Mozaika je instalována u vchodu v průčelí základní školy a Obecního úřadu. Budova je opravena. Orientace mozaiky je k severu.
Rozměryprůměr: 200 cm
Materiál kámen, sklo (Mozaika je sestavena z kamene a prefabrikovaných skleněných kostek o přibližné velikosti 12 mm x 16 mm. Použité sklo je zakalené. Na mozaikce jsou použité různé druhy kamene (různě zbarevné žuly, vápenec aj.). )
Stav poškozeno (2016)
PoškozeníDošlo ke ztrátě většího počtu mozaikových kostek, především skleněných. Ojediněle bylo pozorováno štěpení skla. Panelem prochází vlásečnicová prasklina. Mozaika byla v minulosti několikrát opravována. Je patrné, že kostky byly doplňovány, kvalita oprav je však nízká. Mozaika je pravděpodobně pravidelně udržována, kovový rám panelu je natřen, přesto je patrná jeho mírná koroze pod ochranou barvou.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Strom. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 15.07.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/41
6/2016
Fotodokumentace aktuálního stavu
6/2016
Detail mozaiky se signaturou, 6/2016
6/2016
6/2016
6/2016
Text hesla
Mozaika zasazená v kruhovém panelu představuje stylizovaný strom, který je v koruně doplněn okem. Barevnost kombinující tmavě modré a černé skleněné kostky s přírodními odstíny kamene v okrové a hnědé barvě evokuje noční scénu, stejně jako sova vyhlížející z pravé části výjevu. Kromě ní spodní partii kompozice doplňují také dva drobní pěvci a dravec. Poničená signatura L86 upozorňuje na dataci vzniku díla a autora návrhu Antonína Lábra, který vytvořil pro veřejný prostor severních Čech řadu děl, především kovaných mříží a dalších dekorativních prvků.
Literatura

Spolupráce výtvarníka s architektempřehled prací za rok 1986. Praha: Dílo, podnik Českého fondu výtvarných umění, 1985, s. 55.

Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.