Výzdoba náhrobku rodiny Hrskovy

Detail záznamu
Číslo 2674
Název Výzdoba náhrobku rodiny Hrskovy
Autor Alexandr Vladimír Hrska
RealizaceČeská mosaika
Datace 1954
Adresa Praha, U Matěje
GPS50,1129; 14,3791
Umístění umístěno v exteriéru. Areál šáreckého hřbitova je součástí zástavby městského obvodu Praha 6 a je situován při severozápadním okraji místní části Dejvice. Mozaika je instalována na čelní stěně náhrobku rodiny Hrskovy, při východní straně ohradní zdi areálu. V blízkosti díla se nachází zeleň. Mozaika je v celé své ploše vystavena působení vlivů okolního prostředí.  
Rozměryvýška: 80 cm, šířka: 60 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením. )
Stav dobrý (2018)
PoškozeníNáhrobek je v dobrém stavu, bez viditelných statických či jiných závažných poruch. Kamenný rám mozaiky je znečištěn prachovými depozity a exhaláty. Na povrchu kostek nejsou známky korozního poškození (platí pro pohledovou stranu). Mozaiky jsou znečištěny prachem a exhalacemi. Zaznamenáno bylo rovněž biologické napadení (řasy, lišejníky). Ztráty materiálu nebyly pozorovány.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Výzdoba náhrobku rodiny Hrskovy. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 21.11.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/2674
9/2018 VR
Fotodokumentace aktuálního stavu
9/2018 VR
signatura, 9/2018 VR
9/2018 VR
9/2018 VR
Text hesla
Obdélnou stélu náhrobku rodiny Hrskovy vyplňuje mozaiková kompozice s motivem květinové vázy. Vnější rámeček tvoří pásek zlatých mozaikových kostek, na který navazuje vínově fialový rámeček. Jeho barva odráží převažující barevnost kytice se stylizovanými slézovými květy zasazené ve světlé váze na modrém pozadí. Mozaika vznikla podle návrhu výtvarníka Alexandra Vladimíra Hrsky. Její předlohou byla kompozice nazvaná Slézy II, která se nachází v majetku rodiny. Podle informací pozůstalých vysázela mozaiku po Hrskově smrti (zemřel na podzim roku 1954) G. Nováková z mozaikářské dílny Česká mosaika.
Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.