Výzdoba náhrobku rodiny Wostrých

Detail záznamu
Číslo 2651
Název Výzdoba náhrobku rodiny Wostrých
Autor
RealizaceA. Neuhauser, Innsbruck
Datace 1924
Adresa Bystřice pod Hostýnem, Hostýnská
GPS49,3954; 17,6816
Umístění umístěno v exteriéru. Areál městského hřbitova v Bystřici nad Hostýnem je situován na okraji města při silniční komunikaci Hostýnská, ve směru k poutnímu místu Svatý Hostýn. Mozaika je instalována v nástavci kamenného náhrobku rodiny Wostrých.  
Rozměryprůměr: 20 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením. )
Stav dobrý (2018)
PoškozeníArchitektura náhrobku, zhotoveného z okrového pískovce, je v relativně dobrém stavu. Na povrchu kamene je zřejmé biologické napadení (zejména řasy, lišejníky, ve spodních partiích mechy), dále prachové depozity a lokálně též silikátové krusty. Na pravé straně nástavce s mozaikou je viditelné mechanické poškození. Povrch mozaiky je znečištěn prachovými depozity. Ve spárách mezi kostkami jsou přítomny lišejníky.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Výzdoba náhrobku rodiny Wostrých. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 14.12.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/2651
4/2018
Fotodokumentace aktuálního stavu
4/2018
4/2018
4/2018
Text hesla
Nástavec jednoduchého klasicizujícího náhrobku rodiny Wostrých zdobí drobná mozaika. Kruhové pole je vyplněno modrými kameny, ze kterých ve středu vystupuje zlatý kříž proložený bílým christogramem XP. Náhrobek byl realizován pro zemřelou ženu Dr. Isidora Wostrého, olomouckého notáře působícího v Bystřici. Mozaiku objednal u tyrolské mozaikářské dílny Leonard Bechny, který byl nejspíše tvůrcem náhrobku. V září roku 1924 odeslal do Innsbrucku její nákres a již v říjnu obdržel hotové dílo, které bylo dodáno v mosazném rámu.
Prameny

Soukromý archiv firmy Tiroler Glasmalerei, Kniha objednávek 1917–1925, s. 1.

Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.