Domovní znamení – holubice

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.

Číslo záznamu 640
Název Domovní znamení – holubice
Autor návrhu
Realizace n. p. Železnobrodské sklo
Datace 19531959
Adresa Železný Brod, Vlastimila Rady 650
GPS50,6445; 15,2522
Umístění umístěno v exteriéru. Mozaiky jsou instalovány v průčelí nad předním a zadním vchodem do bytového domu. Obdélná mozaika je chráněna stříškou.
Rozměryvýška: 50 cm, šířka: 100 cm, průměr: 50 cm
Materiál sklo (Mozaiky jsou sestaveny z prefabrikovaných kruhových skleněných kamenů (průměr 5 mm a 10 mm). Použité sklo je zakalené. )
Stav dobrý (ke dni 15. Srpen 2012)
Holubice
Fotodokumentace aktuálního stavu
Objekt
Celek mozaiky Holubice
Detail Holubice
Detail Holubice
Detail Holubice
Detail Holubice
Objekt
Celek mozaiky Holubice II
Detail Holubice II
Detail Holubice II
Celek mozaiky Holubice II
Detail Holubice II
Detail Holubice II
Text hesla
Bytový dům v ulici Vlastimila Rady je označen dvěma domovními znameními se stejným motivem. První je zasazeno na ležatě obdélném panelu nad západním vstupem. Představuje holubici sedící v koruně rozkvetlého stromu. Motiv v bílé barvě kontrastuje s hnědým pozadím. Druhé znamení v kruhovém medailonu vystupuje nad plochu fasády nad východním vchodem. Využívá stejné barevnosti, holubice zde sedí jen na jedné větvičce zakončené květem a dekorované dvěma listy.
Literatura

KUČEROVÁ – KŘENKOVÁ – ŘÍHOVÁ 2018 — KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava. Průzkum typologie skleněných kostek využívaných v poválečné umělecké mozaice. Průzkumy památek. 2018, roč. 25, č. 1, s. 133–148.

KNĚZŮ KNÍŽOVÁ – KŘENKOVÁ – ŘÍHOVÁ 2015 — KNĚZŮ KNÍŽOVÁ, Michaela, KŘENKOVÁ, Zuzana, ŘÍHOVÁ, Vladislava, ZLÁMALOVÁ CÍLOVÁ, Zuzana, KUČEROVÁ, Irena, NOVÁK, Michal a ZLÁMAL, Martin. Topografický výzkum exteriérových skleněných mozaik v ČR - odborná mapa se zaměřením na jejich výskyt a poškození [online]. FCHT VŠCHT Praha, ©2015 [cit. 16. 7. 2018]. Dostupné z: http://mozaika.vscht.cz/data/lbkjn005.html


Jak citovat záznam starého projektu...