Touha mladých lidí po poznání

Detail záznamu
Číslo 618
Název Touha mladých lidí po poznání
Autor Josef Liesler
RealizaceÚstředí uměleckých řemesel
InvestorOkresní národní výbor Gottwaldov
Datace 19781980
Adresa Zlín, Okružní 4685
GPS49,2346; 17,6592
Umístění umístěno v exteriéru. Areál základní školy je součástí zástavby a je situován v severozápadní části města, v lokalitě panelového sídliště Jižní Svahy. Mozaika je instalována na schodišti před vchodem do základní školy a je orientována směrem na západ. Obraz je v celé své ploše vystaven působení vlivů okolního prostředí.
Rozměryvýška: 150 cm, šířka: 540 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek o velikost cca 20 mm x 25 mm. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením. )
Stav poškozeno (2015)
PoškozeníStěna, na které je mozaika umístěna je v horní části poškozena, vyskytují se v ní praskliny, pravděpodobně v důsledku zatékání dešťové vody. Mozaika je také poškozena. Některé kostky mají matné okraje (od krajů ke středu kostek) a poškrábaný povrch. Jiné kostky jsou mechanicky poškozené v důsledku vandalismu. Mozaika je znečištěna černou špínou (exhalace, prachové depozity, rostlinné slizy) a výluhy z betonu. Zlacení je místy poškozeno. Došlo k lokální i plošné ztrátě kostek. Ve spodní části mozaiky se vyskytují mechy a lišejníky.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Touha mladých lidí po poznání. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 21.11.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/618
4/2015
Fotodokumentace aktuálního stavu
4/2015
4/2015
4/2015
4/2015
4/2015
Text hesla
Mozaika s názvem Touha mladých lidí po poznání doplnila ležatě obdélný betonový panel na podestě venkovního schodiště základní školy na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Představuje surrealistickou kombinaci různých předmětů a tvarů typickou pro tvorbu malíře Josefa Lieslera. V centru vidíme strom s bílou kůrou, který má v koruně skrytou knihu. Vpravo od něj jsou umístěny stylizované planety a půlměsíc, na okraji vystupují lidské tváře doplněné postavami ptáčků a velký profil muže. Signatura LIESLER v levém dolním rohu upozorňuje na autora návrhu, který má ve Zlíně i další monumentální realizace. V budově pošty na Jižních Svazích rozsáhlou olejomalbu Vývoj poštovnictví (1978), v centru města na budově bývalého obchodního domu keramickou mozaiku Dary země a slunce (1982) a další rozměrnou malbu Minulost a budoucnost techniky (1974), která zdobí interiér střední průmyslové školy. Ačkoliv byla díla Josefa Lieslera určená pro výzdobu architektury prováděna v různých materiálech, autor měl velmi blízko právě ke skleněné mozaice. Na počátku své profesní kariéry, ve 30. letech 20. století, spolupracoval s mozaikářskou dílnou Jana Tumpacha a v období druhé světové války s jejími nástupci v dílně Mosaika v Praze Podolí, pro které navrhoval drobné kompozice určené k prodeji v Krásné jizbě.
Prameny

Krajská galerie ve Zlíně, karta podniku Dílo.

Soukromý archiv Františka Tesaře.

 

Literatura

ČTYROKÝ, Václav. Česká mosaika. Sklářské rozhledy. 1941, roč. 18, č. 1, s. 145–153.

HOŠKOVÁ, Simeona. Josef Liesler. Praha: Odeon, 1988, s. 194.

KNĚZŮ KNÍŽOVÁ, Michaela, KŘENKOVÁ, Zuzana, ŘÍHOVÁ, Vladislava, ZLÁMALOVÁ CÍLOVÁ, Zuzana, KUČEROVÁ, Irena, NOVÁK, Michal a ZLÁMAL, Martin. Topografický výzkum exteriérových skleněných mozaik v ČR - odborná mapa se zaměřením na jejich výskyt a poškození [online]. FCHT VŠCHT Praha, ©2015 [cit. 16. 7. 2018]. Dostupné z: http://mozaika.vscht.cz/data/zlkzl001.html

Archivní fotodokumentace
KGVU ve Zlíně, fond: Kartotéka Díla Gottwaldov
KGVU ve Zlíně, fond: Kartotéka Díla Gottwaldov
Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.