Motýl a Včela

Detail záznamu
Číslo 240
Název Motýl a Včela
Autor Pavel Werner
RealizacePavel Werner
InvestorPozemní stavby n. p. Liberec
Datace 1981
Adresa Liberec, Broumovská 840 / 7
GPS50,7608; 15,0677
Umístění umístěno v exteriéru. Budova mateřské školky je součástí zástavby v místní liberecké části Perštýn a nachází se v lokalitě sídliště Broumovská. Mozaiky jsou instalovány na betonovém panelu, osazeném v terénu po levé straně za vstupní branou do areálu školky. Mozaiky jsou v celé ploše vystaveny působení okolního prostředí.
Materiál sklo›tyčovina (Mozaiky jsou sestaveny z mačkárenských tyčí (průměr cca 30 mm). Použité sklo je zakalené. Skleněné díly jsou upevněny v polymerní hmotě světle béžové barvy. )
Stav poškozeno (2015)
PoškozeníBetonový panel je na několika místech poškozen, především pak ve spodních partiích. Lokálně dochází k obnažování a korozi kovových armatur. Na povrchu betonu jsou zřejmé známky degradace materiálu. Mozaiky jsou osazeny pravděpodobně do epoxidového lože, jehož jednotlivé díly jsou odděleny kovovým, nyní již zkorodovaným rámem. Dále dochází k dílčím ztrátám materiálu. Některé skleněné díly jsou popraskané. U obou mozaik bylo zaznamenáno biologické napadení (řasy, mechy, lišejníky).
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Motýl a Včela. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 12.12.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/240
6/2015, Motýl
Fotodokumentace aktuálního stavu
6/2015, Včela
6/2015, detail mozaiky Motýl
6/2015
6/2015
Text hesla
Betonový panel před mateřskou školou je na jedné straně osazen mozaikou s motivem motýla a na druhé mozaikou s motivem včely. Obě kompozice mají nepravidelné okraje a jsou vytvořeny ze sekané skleněné tyčoviny. Kombinují základní barvy (žlutá, modrá, zelená, červená, bílá) a svou jednoduchou formou odkazují na dětské kresby. Autorem návrhu mozaiky z roku 1981 je sochař Pavel Werner, jehož tvorba zahrnuje především objekty z rytého, broušeného, litého a hutně tvarovaného skla. Věnoval se ale také malířství, vytváření kamenných soch a návrhům děl dotvářejících architekturu. Mezi posledně jmenované patří kromě mozaik Motýl a Včela i betonová plastika z části obložená nenasekanými skleněnými pruty, umístěná v zahradě bývalých jeslí v Kamenickém Šenově.
Literatura

Spolupráce vytvarníka s architektem, přehled prací za rok 1981, Praha 1981, s. 73.

Spolupráce výtvarníka s architektem, přehled prací za rok 1982, Praha 1982, s. 56.

Kateřina Tomanová, Památky a plastiky Liberce, Liberec 1989.

Roman Karpaš (ed.), Kniha o Liberci, Liberec 2004.

Leoš Vašina ml. – Lucie Sládková – Monika Šilarová, Liberecké parky, Liberec 2010.

Barbara Tesařová, Veřejné umění a město Liberec – výtvarné umění ve veřejném prostoru města Liberce od počátku šedesátých let 20. století do současnosti (diplomová práce), Katedra dějin a teorie umění FUD UJEP, Ústí nad Labem 2011.

Jaroslav Zeman (ed.), Liberec: urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky, Liberec 2011.

Spolek za estetiku veřejného prostoru, Fotogalerie umění ve veřejném prostoru Liberce a Jablonce nad Nisou, http://www.spoleksevp.cz, vyhledáno 15. 10. 2016.

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.