Panna Marie Loretánská (Hájecká)

Detail záznamu
Číslo 173
Název Panna Marie Loretánská (Hájecká)
Autor Viktor Foerster
RealizaceViktor Foerster
Datace 1908
Adresa Červený Újezd, Hájecká 43
GPS50,0695; 14,1859
Umístění umístěno v exteriéru. Mozaika je instalována na jižním průčelí vstupní brány do areálu bývalého františkánského kláštera v Hájku. Nika s mozaikou je umístěna na centrální ose nad vstupním otvorem.  Bývalý klášterní areál je situován mimo městskou zástavbu, při silniční komunikaci směrem k obci Hostivice. Mozaika je částečně chráněna zahloubením niky do zdiva brány a dále plastickým štukovým rámováním niky.
Rozměryvýška: 120 cm, šířka: 100 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek o přibližné velikosti 15 mm x 10 mm. Použité sklo je zakalené se značným počtem bublin. V levé spodní části mozaiky je několik kostek překryto pojivem. Zastoupeny jsou kostky se zlacením. )
Stav dobrý (2012)
PoškozeníStav vstupní brány s mozaikou je relativně dobrý. Spodní partie omítaného zdiva jsou poškozeny v důsledku vzlínání spodní vlhkosti, v jehož důsledku dochází k degradaci fasádního nátěru a lokálním ztrátám omítkových vrstev. V horní části brány jsou viditelné praskliny a další ztráty omítek. Jako rizikový faktor pro životnost mozaiky lze označit degradaci kovového rámu mozaiky, v němž je vsazena. Plošné ztráty mozaikových kostek ani biologické napadení nebyly zaznamenány.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Panna Marie Loretánská (Hájecká). České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 30.04.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/173
8/2012
Fotodokumentace aktuálního stavu
8/2012
8/2012
8/2012
8/2012
Text hesla
Mozaika zdobí vstupní bránu do bývalého kláštera františkánů s Loretou situovanou v jihovýchodní části areálu. Nenáročná architektura vjezdu se segmentově sklenutým středním polem a pravoúhlými portálky bočních branek pro pěší je ve středu nástavce v polokruhově zakončené nice doplněna mozaikou z roku 1908. Kompozice Viktora Foerstera představuje sochu Panny Marie Hájecké, která byla kopií Černé matky Boží z Loreta. Korunované postavy Panny Marie a Ježíška se svatozářemi jsou oděny do růžovo-zelených šatů a umístěny na tmavě modrém pozadí.
Literatura

KNĚZŮ KNÍŽOVÁ, Michaela, KŘENKOVÁ, Zuzana, ŘÍHOVÁ, Vladislava, ZLÁMALOVÁ CÍLOVÁ, Zuzana, KUČEROVÁ, Irena, NOVÁK, Michal a ZLÁMAL, Martin. Topografický výzkum exteriérových skleněných mozaik v ČR - odborná mapa se zaměřením na jejich výskyt a poškození [online]. FCHT VŠCHT Praha, ©2015 [cit. 16. 7. 2018]. Dostupné z: http://mozaika.vscht.cz/data/stcpz001.html)

KUDRNA, Miroslav. Viktor Foerster. Umění cestou k nejvyššímu poslání aneb Výtvarné dílo Viktora Foerstra (1867–1915). Jihlava: H. Myslík, 2012, s. 27.

PŘIBYL, Vladimír. Jako jabloň mezi lesními stromy, pohled do dějin františkánského kláštera v Hájku. Slaný: Patria - společnost pro ochranu kulturního dědictví, 2010.

ŘÍHOVÁ, Vladislava a KŘENKOVÁ, Zuzana. Pražská mozaikářská dílna Viktora Foerstera – přehled monumentálních zakázek. Staletá Praha. 2017, roč. 33, č. 1, s. 31–59.

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.