Sv. Petr a sv. Pavel

Detail záznamu
Číslo 133
Název Sv. Petr a sv. Pavel
Autor
RealizacePuhl & Wagner, Berlin
Datace 1925
Adresa Bruntál, Uhlířský vrch
GPS49,9727; 17,4399
Umístění umístěno v exteriéru. Kostel Panny Marie Pomocné je situován mimo zástavbu obce v lokalitě zvané Uhlířský vrch. Mozaiky jsou instalovány na hlavním severozápadním průčelí kostela, v tympanonech portálů bočních vstupů. Mozaiky jsou zcela vystaveny působení okolního prostředí. Pouze po obvodu je chrání vystupující plastické prvky architektonického členění nadpraží portálů.
Rozměryvýška: 100 cm, šířka: 150 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaiky jsou sestaveny ze štípaných skleněných kostek o přibližné velikosti 15 mm x 10 mm. Použité sklo je zakalené, s množstvím bublin. Zastoupeny jsou kostky se zlacením, které tvoří pozadí postav. )
Stav poškozeno (2014)
PoškozeníObjekt kostela se nachází v dobrém stavu, spodní partie severního průčelí jsou poškozeny v důsledku vzlínání spodní vlhkosti (dílčí ztráty omítkových vrstev). Kamenné vstupní portály jsou ve spodních a horních partiích znečištěny biologickým napadením (řasy). U prvků atiky tympanonu je viditelné mechanické poškození. V ploše mozaik je zřetelný úbytek množství skleněných kostek (jednotlivě i ve větších plochách). Zlacení je na velkém množství mozaikových kostek poškozeno. Na povrchu mozaik byly pozorovány řasy a lišejníky.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Sv. Petr a sv. Pavel. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 14.12.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/133
8/2014
Fotodokumentace aktuálního stavu
8/2014
8/2014
8/2014
8/2014
8/2014
Text hesla
Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu u Bruntálu byl vystavěn v letech 1756–1765. Na trojosém severozápadním vstupním průčelí je nad hlavním vstupem umístěn plastický znak velmistra řádu německých rytířů Karla Alexandra Lotrinského, v tympanonech nad bočními vchody jsou osazeny dvě skleněné mozaiky představující sv. Petra a sv. Pavla. Vznikly v roce 1925 v dílně berlínské firmy Puhl & Wagner. Obě mozaiky jsou komponovány shodně jako polopostavy zasazené do zlatého pozadí. Sv. Petr nad levým portálem představuje bělovlasého a bělovousého muže, který má modrý spodní šat, okrový horní plášť, v pravé ruce drží klíč a levou přidržuje na rameni položený kříž. Postava je identifikována nápisem SANCTUS PETRUS ve svatozáři. Sv. Pavel nad pravým portálem má dlouhé hnědé vlasy a vousy. Jeho spodní oděv má červenou barvou, svrchní je zelený. Pravou rukou si přidržuje knihu, na kterou ukazuje levou rukou, zároveň držící u těla atribut – meč. Ve svatozáři kolem hlavy je postava doplněna nápisem SANCTUS PAULUS.
Literatura

KNĚZŮ KNÍŽOVÁ, Michaela, KŘENKOVÁ, Zuzana, ŘÍHOVÁ, Vladislava, ZLÁMALOVÁ CÍLOVÁ, Zuzana, KUČEROVÁ, Irena, NOVÁK, Michal a ZLÁMAL, Martin. Topografický výzkum exteriérových skleněných mozaik v ČR - odborná mapa se zaměřením na jejich výskyt a poškození [online]. FCHT VŠCHT Praha, ©2015 [cit. 16. 7. 2018]. Dostupné z: http://mozaika.vscht.cz/data/mskbr002.html

SAMEK, Bohumil (red.). Umělecké památky Moravy a Slezska, sv. I, A/I. Praha: Academia, 1994, s. 274.

WEISER, Erwin. Die Köhlerberg-Wallfahrtskirche. Freudenthaler Ländchen. 1933, roč. 13, č. 10, s. 74.

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.