Panna Marie

Detail záznamu
Číslo 112
Název Panna Marie
Autor František Tesař
RealizaceFrantišek Tesař
Datace 1997
Adresa Bor, Borovany
GPS49,6923; 12,8512
Umístění umístěno v exteriéru. Mozaiky se nachází v otevřené kapličce u silnice. V okolí se hojně vyskytuje zeleň. Mozaiky jsou směřována na sever a zcela chráněny zastřešením kapličky.
Rozměryvýška: 170 cm, šířka: 140 cm
Materiál kámen, sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením a také kamenné kostky. )
Stav poškozeno (2015)
PoškozeníKaplička nevykazuje žádné výrazné praskliny či ztrátu stavebního materiálu. Pravděpodobně prošla opravou. Nicméně na pravém boku je patrné vzlínání vlhkosti, protože je kaplička zabudována do okolního terénu, od nějž není izolována. Jako rizikový faktor pro životnost mozaiky s postavou Panny Marie lze do budoucna označit kovový rám. V důsledku jeho koroze vypadává pojivo, kterým je rám přetmelen. Na mozaice byly pozorovány pavučiny a řasy. Růst řas byl pozorován převážně na pravé straně kamenného rámu mozaiky, což se shoduje se zavlhčenou stěnou. Řasy jsou však rozšířeny na kamenných kostkách i v horní části kamenného mozaikového rámu. Ztráty mozaikových kostek nebyly zaznamenány. Na povrchu skla nebyly zaznamenány známky korozního poškození ani znečištění.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Panna Marie. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2023. [cit. 22.03.2023]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/112
8/2015
Fotodokumentace aktuálního stavu
Mariagram, 8/2015
8/2015
8/2015
8/2015
Text hesla
Mozaika navržená a realizovaná Františkem Tesařem v roce 1997 je umístěna v interiéru drobné otevřené kapličky v Borovanech. V rámu z růžových kamenných kostek zdobeném zlatými hvězdami je vymezeno polokruhově zakončené pole s modrým pozadím. V něm vystupuje s oblakem kolem nohou postava bosé Panny Marie, oděné do bílého šatu s hlavou pokrytou bílou rouškou a doplněnou kruhovou svatozáří o deseti hvězdách. Kromě figurální kompozice je v kapličce zasazen drobný kruhový mariagram kombinující zlatá písmena jména Marie s jednotným modrým pozadím a s rámečkem ze zlatých a černých kostek.
Prameny

Soukromý archiv Františka Tesaře.

Literatura

LANGHAMER, Antonín. Minulost a přítomnost skleněné mozaiky v Čechách. Sklář a keramik. 2003, roč. 53, č. 4–5, s. 72–78.

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.