Aktualita

Domů / Aktuality / Restaurování mozaiky na hrobu Jana Tumpacha

Restaurování mozaiky na hrobu Jana Tumpacha

12/03/2019PrahaAutor: Petr Hampl

V rámci projektu proběhlo v létě a na podzim roku 2018 restaurování mozaiky na hrobu architekta Jana Tumpacha, který se nachází na pražském Vinohradském hřbitově. V Tumpachově mozaikářské dílně se na počátku 30. let 20. století začalo systematicky vyvíjet a tavit štípané mozaikové sklo. Mozaika zobrazuje truchlící postavu ženy, která byla vyskládána podle návrhu Jana Zrzavého.

 

Mozaika o rozměrech 175 x 70 cm na náhrobku Jana Tumpacha vznikla v dílně Jana Tumpacha v roce 1937. Tuto mozaiku dle předlohy Jana Zrzavého vytvořil Tumpachův ateliér ve více kusech. Mozaika na panelu se stejným motivem se nachází například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea - i s plnou autorskou signaturou: J. Zrzavý a ATELIÉR TUMPACH. Další takřka identická mozaika se nachází na hřbitově v Kladně.

Při průzkumu mozaiky na hrobu Jana Tumpacha byla zjištěna četná poškození, jež vnikla především v důsledku vystavení díla přirozeným klimatickým vlivům. Působení klimatických podmínek mělo za následek uvolnění a vypadávání mozaikových kostek zejména ve spodní části mozaiky, usazování nečistot na povrchu mozaikových kostek a degradaci zlatých mozaikových kostek, u nichž je plátek kovu zatavený pod tenkou skleněnou vrstvu, která je odborně označována jako cartellina. Zcela destruován byl podpis umělce Jana Zrzavého ve spodní části mozaiky. Ten bylo možné identifikovat již jen podle obtisků v omítce.

V rámci restaurátorského zákroku bylo nejprve provedeno čištění mozaiky od povrchových nečistot pomocí nízkotlakového parního čističe, kartáčků a poté i brusného rouna. Následně proběhlo upevnění uvolněných a doplnění chybějících mozaikových kostek. Na závěr došlo k dozlacení poškozených zlatých kostek.

V rámci restaurování mozaiky byla snaha eliminovat také negativní působení klimatických podmínek, které vedly k poškození mozaiky. Abychom omezili další degradaci, přistoupili jsme po dohodě s vlastníky hrobu k pasivní (preventivní) ochraně díla. Náhrobní stéla s mozaikou stojí na žulovém podstavci. Ze stran a ze shora je kryta kvádry z černé leštěné žuly, ze zadní strany monolitickým pískovcem. Na vrchní žulový kvádr jsme nechali zhotovit krycí žulovou desku se spádem k zadní straně a s okapním žlábkem. Tato úprava bude chránit mozaiku před stékající a odstřikující dešťovou vodou, což by mělo předejít nejen špinění mozaiky, ale především její destrukci ve spodní části.

Přestože tato úprava částečně změnila vzhled náhrobní stély, měla by přispět k ochraně mozaiky a zpomalit její další poškození.

Celkový pohled. Stav před restaurováním.
Detail. Poškození a znečištění spodní části mozaiky před restaurováním.
Průběh čištění mozaiky pomocí nízkotlakového parního čističe a kartáčku.
Průběh čištění mozaiky pomocí jemného brusného rouna.
Ukázka míry čištění mozaiky.
Detail spodní části mozaiky. Stav po restaurování a rekonstukci chybějícch partií.
Detail obličeje figury. Stav po restaurování a doplnění zlacení.
Detail pasivní ochrany díla v podobě krycí žulové desky s přesahem, se spádem k zadní straně a odkapovým žlábkem.
Celkový pohled. Stav po restaurování.